Menu

شاخه ها

آرشیو جشنواره هفتم 1393

شاخه
1393/10/7
محور اجاره دار با بیش از 1500 متر طول به عنوان یکی از محورهای جمع و پخش کننده در بخش شرقی منطقه 7 در راستای شمالی- جنوبی، بزرگراه صیاد شیرازی را به خیابان خواجه نصیر پیوند می دهد. این محور با عرض متغیر 12 الی 14 متر در وضع موجود، دارای طرح تعریض با عرض پیشنهادی 18 متر طبق طرح تفصیلی مصوب می باشد. این محور در پهنه بندی طرح تفصیلی، مختلط (M) تلقی شده و در آن انواع کاربری های مسکونی، اداری، تجاری و خدماتی وجود دارد. محور اجاره¬دار با طول مناسب علاوه بر نقش جابجایی ترافیک بخش مرکزی منطقه 7 (محدوده خیابان مطهری) به بخش جنوبی آن، نقش دسترسی به کاربری های خرد محلی را نیز ایفا نموده و به همین علت میزان تردد خودروها در آن در هر ساعت از شبانه روز زیاد است؛ علاوه بر این با معضل تزاحم ترافیک نیز مواجه می باشد. لذا با توجه به اهمیت محور، ساماندهی آن ضروری می نماید.
1393/10/7
رشد روزافزون جمعيت، توسعه شهرنشيني، مصرف‌گرايي و تغيير الگوي مصرفي مردم موجب رشد فزاينده مواد زايد شده است. دفع زايدات حاصل از مصرف، يكي از عوامل اصلي آلودگي آب، خاك و هوا مي‌باشد كه حيات محيط زيست و جانداران را با تهديد جدي مواجه نموده است. از اين رو آموزش الگوي صحيح مصرف و تفكيك بهينه پسماند از مبدأ، علاوه بر حفظ محيط زيست و منابع طبيعي و با توجه به اين كه تفكيك زباله درمقصد صرف هزينه و انرژي زيادي را در بر مي‌گيرد؛ از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه است.
1393/10/7
در ابتدا بعنوان شخصی که پس از وقوع زلزله بم در سال 82 در محل حضور داشته ام از صمیم قلب از حضرت حق عدم وقوع زلزله را در شهر تهران آرزومندم .اما لازم است جهت بررسی ابعاد موضوع و ایجاد آمادگی لازم جهت مدیریت بحران پس از وقوع زلزله احتمالی در تهران، جوانب موضوع از حالات مختلف مورد بررسی و پیش بینی قرار گیرد . کشور ایران با دارا بودن 100 گسل لرزه خیز در کشور بطور دائم در گوشه و کنار کشور در حال لرزش بوده و با این پدیده طبیعی بیگانه نمی باشد ، اما موضوعی که بیش از همه توجه کارشناسان و مسئولین مرتبط را به خود جلب می نماید وقوع زلزله احتمالی در کلان شهر تهران با وسعت 720 کیلومترمربع و 8.5 میلیون نفر جمعیت و امکان وقوع زلزله 7 ریشتری می باشد .در مطلب ذیل به بررسی تبعات ناشی از وقوع زلزله احتمالی در بخشهای مختلف خواهیم پرداخت :
1393/10/7
معماری سبز معمولا نمادی از پایداری شهرهای مدرن است. در حالی که مناطق مرکزی شهری معمولا دارای بسیاری از فضاهای سبز هستند، آنها نیز مناطقی هستند که مستعد ابتلا به اثرات نامطلوب رشد و شهرنشینی هستند. برنامه ریزی شهرهای پایدار به عنوان یک کاتالیزور (سازمان دهنده) اساسی برای تغییر، بهبود کیفیت زیست محیطی در محیطهای طبیعی و ساخته شده، و شرایط به روز رسانی (ارتقا) برای توسعه معماری سبز عمل می کند.
1393/10/7
آرش عنبري/ امير شيخ احمدي / مينا اسمعيل زاده نوجو
در شهرهای سنتی بخش عمده‌ای از وقت شهروندان صرف انجام فعالیت‌های تکراری و غیرضرور می‌شود. انتظار در صف‌ها، پیمودن مسافت‌های طولانی برای خرید کالا و دریافت خدمات، انتظار در ترافیک‌ و ... تنها بخشی از مواردی است که در شیوه‌های سنتی رخ می‌دهد در حالی که با کمک ابزارهای فناوری اطلاعات همچون شهر الکترونیک و زیر شاخه‌های آن (تجارت الکترونیک، سلامت الکترونیک، آموزش الکترونیک و...) می‌توان بدون مراجعه حضوری، خدمات مورد نیاز را به صورت برخط دریافت کرد. در این راستا شهر سنندج با متصل شدن نواحی منفصل شهری به محدوده شهر و افزایش جمعیت، ساختار شهر، الگوی کار و زندگی شهروندان، افزایش ترافیک، آلودگی هوا، کمبود فضای آموزشی، کمبود فضای درمانی و... دستخوش تغییراتی گردیده است که لزوم بازنگری در شیوه سنتی و بهره‌گیری از فناوری اطلاعات به عنوان ابزاری موثر در جهت کاهش چالش‌ها و ناملایمات‌ شهری را امری اجتناب‌ناپذیر به عنوان نمونه مورد مطالعه ساخته است.