Menu

شاخه ها

آرشیو جشنواره هفتم 1393

شاخه
1393/10/7
آرش عنبري/ امير شيخ احمدي / مينا اسمعيل زاده نوجو
در شهرهای سنتی بخش عمده‌ای از وقت شهروندان صرف انجام فعالیت‌های تکراری و غیرضرور می‌شود. انتظار در صف‌ها، پیمودن مسافت‌های طولانی برای خرید کالا و دریافت خدمات، انتظار در ترافیک‌ و ... تنها بخشی از مواردی است که در شیوه‌های سنتی رخ می‌دهد در حالی که با کمک ابزارهای فناوری اطلاعات همچون شهر الکترونیک و زیر شاخه‌های آن (تجارت الکترونیک، سلامت الکترونیک، آموزش الکترونیک و...) می‌توان بدون مراجعه حضوری، خدمات مورد نیاز را به صورت برخط دریافت کرد. در این راستا شهر سنندج با متصل شدن نواحی منفصل شهری به محدوده شهر و افزایش جمعیت، ساختار شهر، الگوی کار و زندگی شهروندان، افزایش ترافیک، آلودگی هوا، کمبود فضای آموزشی، کمبود فضای درمانی و... دستخوش تغییراتی گردیده است که لزوم بازنگری در شیوه سنتی و بهره‌گیری از فناوری اطلاعات به عنوان ابزاری موثر در جهت کاهش چالش‌ها و ناملایمات‌ شهری را امری اجتناب‌ناپذیر به عنوان نمونه مورد مطالعه ساخته است.
1393/10/7
محمد معیت و مریم آموزگار
In the increasingly competitive business climate organizations must focus their efforts on developing their employer brand if they are to operate better than their competitors. The employer branding refers to improving organizations’ image in market place which leads to attracting more talent, retaining and motivating selected personnel, and increasing their job satisfaction and commitment to organizations. Thus, this paper attempts to introduce some factors and a model contribute to developing the employer brand of organizations. This study provides further insight, for managers of organizations, on how they can develop their employer brand to achieve competitive advantages.
1393/10/7
امیدرضا بهادری نژاد
ترميم بتن فرآيند پيچيده اي است که با آنچه در زمينه ي ساختن بتن تازه تجربه مي¬شود، بسيار متفاوت است. در اين فرآيند، مواد ترميم¬کننده با مواد تشکيل¬دهنده بتن بايد طوري تلفيق گردند كه تركيب حاصل در طي زمان در برابر عوامل محيطي پايدار باشد. قبل از انتخاب روش مناسب تعمير، بايد به امور پيش- تعميري و علت ايجاد ترك¬ها توجه داشت. همچنين بايد نوع ترك (فعال يا غيرفعال) را مشخص کرد و براساس آن، روش تعمير مناسب را انتخاب نمود. تعمير بايد بر تحليل جامع علت هاي ايجاد ترك و راه¬هاي حذف آن استوار باشد. در پژوهش مروري حاضر، ابتدا به بررسي عوامل ترك¬خوردگي در بتن و بعد از آن به ارائه ي روش هاي مناسب جهت تعمير ترك ها پرداخته مي‌شود.
1393/10/6
سالانه مقادير فراواني پسماند باغبانی توليد مي شود كه بخش قابل توجهي از آن به شكل غيراصولي و به دور از ملاحظات زيست محيطي در محيط رها و يا دفع مي گردد و منجر به آلودگي منابع آب، خاك و محيط زيست مي شود. از طرف دیگر، مصرف بی رویه کودهای شیمیایی در کشاورزی، موجب بروز صدمات زیست محیطی و اختلال در حاصلخیزی خاک شده است. استفاده از کودهای آلی ارگانیک یکی از راه های موثر در اصلاح و افزایش حاصلخیزی خاک است. با توجه به میزان قابل توجه پسماندهای تولیدی شهر شیراز و پیامدهای بهداشتی و زیست محیطی ناشی از آن،‌ سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، در سال1390، نسبت به طراحی و احداث کارخانه تفکیک صنعتی پسماندها در مقصد، در محوطه دفنگاه پسماندهای شهر شیراز، اقدام نمود. این پروژه، با ظرفيت 250 تن، به مساحت کل2500 متر مربع و با هدف کاهش دفن پسماندها، حفاظت از محیط زیست و منابع، بازیافت پسماندهای قابل جداسازی، تولید کود آلی کمپوست، صرفه جویی در هزینه های دفن و ایجاد یک منبع درآمد، با اعتبار 000/000/000/15 ریال احداث گردید و از سال 1392 در حال بهره برداری می‌باشد. بر اساس آنالیز فیزیکی پسماند کارخانه تفکیک صنعتی پسماندها در سال 1392، از میزان 250 تن پسماند ورودی روزانه به سیستم، میانگین 2/4 درصد آن مواد قابل بازیافت می باشد که تفکیک می گردد و آماده پردازش است. 5/39 درصد آن ریجکت با ارزش حرارتی است که به عنوان سوخت مشتق از پسماند (RDF) در صنایع قابل استفاده می باشد که بدلیل عدم امکان فرآوری آن در حال حاضر دفن می گردد و 3/56 درصد، مواد آلی است که به سایت تولید کمپوست هدایت و تبدیل به کود کمپوست می گردد.
1393/10/6
با توجه به اهمیت طراحي و تهيه لباس كار استاندارد و متناسب با شرايط وي‍‍ژه كارگران خدمات شهری(پاکبان) در پيشگيري از ايجاد انواع مخاطرات شغلي(عوامل فيزيكي، شيميايي و بيولوژيكي) و به منظور يكسان سازي پوشش كار کارگران و نیز رفع نقايص موجود در لباس كار تهيه شده در سال هاي پیشین، نسبت به طراحی و دوخت جدید لباس کار کارگران خدمات شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، اقدام گردید. در این راستا پس از بررسی وضعیت موجود لباس کارها و بازبینی پارامترهای موثر در طراحی لباس کار، مطالعه ای بر لباس کار کارگران خدمات شهری سایر کشورهای جهان صورت پذیرفت. سپس با کسب ایده های جدید از سایر کشورها و به استناد دستورالعمل و استانداردهای کاهش مواجهات خطرات شغلی کارگران فعال در بخش های مرتبط با مدیریت پسماند شهرداری شیراز، طراحی جدیدی مطابق با استانداردهای بین المللی صورت پذیرفت، که در این طراحی، شکل ظاهری، رنگ، جنس پارچه، نوع دوخت و جنس نوار شبرنگ و ... مشخص گردید و پس از دوخت نمونه هایی از طرح های پیشنهادی، طرح نهایی لباس کار انتخاب و اجرایی گردید. پیرو اجرای طرح مذکور و به منظور تعیین میزان اثربخشی طرح و نیز رفع نواقص احتمالی موجود، فرم نظر سنجی از کارگران، سرکارگران، کارشناسان نظارت و مدیران اجرایی تهیه و پس انجام تحلیل آماری نتایج کسب شده با نرم افزارspss ، به طور کلی 20 درصد طراحی، دوخت و تحویل لباس کارهای جدید را مطلوب، 67 درصد متوسط و 5/6 درصد نامطلوب اعلام کردند. پس از انجام اصلاحات نهایی، دوخت لباس کار کارگران، در مرحله دوم با موفقیت اجراء گردید.
1393/10/6
In this article, the phenomenon of nonlinear consolidation in saturated and homogeneous clay layer is studied. Considering time-varied drainage model, the excess pore water pressure in the layer depth is calculated. The Generalized Differential Quadrature (GDQ) method is used for the modeling and numerical analysis. For the purpose of analysis, first the domain of independent variables (i.e., time and clay layer depth) is discretized by the Chebyshev-Gauss-Lobatto series and then the nonlinear system of equations obtained from the GDQ method is solved by means of the Newton-Raphson approach. The obtained results indicate that the Generalized Differential Quadrature method, in addition to being simple to apply, enjoys a very high accuracy in the calculation of excess pore water pressure.
1393/10/1
دکتر احمد طالب نژاد، کاظم عسکری فرد
1393/10/1
احمد طالب نژاد، محمدصادق حسینی، سمیه تربتی
1393/9/29
آزاده بینایی حقیقی، هانیه جلالی پور، روح الله خوشب